See Tiitto on Wiktionary
{
"etymology_text": "Variant of Tiitta and/or Tiitinen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*C/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Tiitto",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitto",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiiton",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiiton",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*C/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tiittoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tiittosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tiittomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tiittonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tiittonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Tiitto",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Tiitto",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Tii",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "Vähätiitto"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Tiitto-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtiːtːo/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪iːt̪ːo̞]"
},
{
"rhymes": "-iːtːo"
}
],
"word": "Tiitto"
}
{
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "Vähätiitto"
}
],
"etymology_text": "Variant of Tiitta and/or Tiitinen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*C/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Tiitto",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitto",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiiton",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiiton",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*C/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tiittoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tiittosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tiittomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tiittonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Tiittonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Tiitottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiitoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiitoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Tiittoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Tiittoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Tiitto",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Tiitto",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Tii",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iːtːo",
"Rhymes:Finnish/iːtːo/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtiːtːo/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪iːt̪ːo̞]"
},
{
"rhymes": "-iːtːo"
}
],
"word": "Tiitto"
}
Download raw JSONL data for Tiitto meaning in All languages combined (19.3kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Tiitto",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Tiitto",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.